FRYČOVICE | |
|
|
Středně velká obec v západní části frýdecko-místeckého okresu při hlavním tahu z Olomouce do Českého Těšína. Fryčovice leží po obou stranách řeky Ondřejnice při komunikaci spojující Hukvaldy s Brušperkem a Ostravou. Obec sousedí s Brušperkem, Kateřinicemi, Staříčem, Rychalticemi.
HISTORIE OBCE
Fryčovice patří k nejstarším osídlením hukvaldského panství - založil je olomoucký biskup Bruno ze Schauenburka na zalesněné půdě, kterou získal koupí od hraběte Franka z Hückeswagenu kolem roku 1255. Tehdy se taky přistoupilo k lokaci vesnice. Lokátor se pravděpodobně jmenoval Fritz (Fridrich), a proto osada obdržela název Fritzendorf. Vesnice z té doby založené mají tvar tak zvaných franckých dlouhých vsí. Nejstarší dochovaná jmenovitá zpráva o Fryčovicích pochází z roku 1267. V některých pramenech se tvrdí, že název Fryčovice pochází od slova "fryšování", což značí povrchovou těžbu železné rudy. Ta se měla těžit na kopci Sovinci a v jeho blízkém okolí.
Roku 1270 Bruno nařizuje rychtáři Jindřichovi (první historicky doložený rychtář), aby vyměřil pole, postavil mlýn. Biskup Bruno při zakládání obce nechal postavit i kostel. Roku 1320 povoluje olomoucký biskup Konrád fryčovickému rychtáři Kunešovi postavit druhý mlýn pro lepší zvelebení této vsi. Ves byla v té době docela opuštěna a rychtář ji měl k většímu rozkvětu přivést. Po vystavění druhého mlýna tzv. "Špluchovský" (dnes v místě domku rodiny Olšovských) bylo nad tímto mlýnem započato se stavbou kostela z kamene asi v letech 1335-1345. Fryčovice byly podřízeny hejtmanství a děkanství místeckému, panství hukvaldskému a biskupu olomouckému.
Nejstarší kamennou církevní stavbou v obci i okolí je kostel Nanebevzetí Panny Marie postavený v letech 1335 až 1345 a později přestavován. Původně se chodilo do školy v Brušperku. Vlastní škola byla zřízena po zavedení lokálního farního úřadu roku 1775. Jako všechny obce v okolí, byly i Fryčovice vsí zemědělskou. V obci nebylo kromě mlýnů jiných průmyslově hospodářských objektů. Na počátku 18. století obec čítala 1197 obyvatel a 181 domků, krytých došky nebo šindelem. Nejstarším spolkem v obci je hasičský sbor z roku 1895. Tělovýchovná jednota Sokol byla založena roku 1912. Elektrifikace započala v roce 1928.
PAMÁTKY, KULTURA
Historicky zajímavým objektem a chráněnou kulturní památkou v obci je kostel Nanebevzetí Panny Marie. Dále v obci je několik křížů, památník obětem 2. světové války a hasičská zbrojnice.
REKREACE, SPORT
Víceúčelová sportovní hala s tělocvičnou, bazénem a saunou a sportoviště dávají možnost sportovnímu vyžití po celý rok. Chov koní a jízdárna slouží místním občanům i turistům.
Přes obec vede značená cyklistická stezka č. 6006, která je jedním z okruhů pro trekingová kola, vedoucí podhůřím Beskyd a okolo přehrady Olešná.
DOSTUPNOST- Silnice: silnice č. 486, která se napojuje na silnici I/48 Frýdek-Místek - Český Těšín, nebo na silnici č. 56 směr Ostrava
- Autobusová doprava: autobusové spoje do Ostravy a Frýdku-Místku.
- Železniční doprava: nejbližší železniční trať Frýdek-Místek - Ostrava
Datum poslední aktualizace článku: 07.10.2015 |
|
|
|
|